Sibeliusdagarna i Lovisa

Tidigare år

 

Sibeliusdagarna 1989-

1. 11–13.8.1989
– 6 tillställningar: 3 konserter, 1 musikalisk kryssning, 2 föreläsningar
– Jukka-Pekka Saraste, Erik Tawastjerna

2. 10–12.8.1990
– 9 tillställningar: 4 konserter, 1 musikalisk kryssning, 2 föreläsningar, 1 kvällssoaré på Bellmans vis, filmen ”Amadeus”
– Jukka-Pekka Saraste, Avanti, Kari Kriikku, Jaakko Kuusisto, Pia-Gun Anckar, Folke Gräsbeck, Vox Artis

3. 14–16.8.1992
Kullervo-symfonins 100-årsjubileum
– 7 tillställningar: 5 konserter, 1 föredrag, 1 paneldiskussion
– RSO och Paavo Berglund, RAM-kören, Sennu Laine, Raija Kerppo, Itzumi Tateno, Trio Tapiola

4. 1-3.9.1995
Stadens 250-årsjubileum
– 5 tillställningar: 4 konserter, 1 Jean Sibelius-soaré
– Lahden kaupunginorkesteri och Osmo Vänskä, Linda Lampenius, Timo Koskinen, Manfreg Gräsbeck, Folke Gräsbeck, Munir Bakieh, Eva Gräsbeck- Bakieh, Solveig Gräsbeck, Yvonne Gräsbeck-Mountassir

5. 12–14.6.1998
Svartholms 250-årsjubileum
– Jan-Erik Gustafsson valdes till konstnärlig ledare
– bestämdes att festivalen ordnas varje år (veckoslutet före midsommar)
– 7 konserter, varav 1 jazzkonsert – Jan-Erik Gustafsson, Paavali Jumppanen, Elina Vähälä, Ralf Gothόni, Ilari Angervo, Jan Söderblom, Marko Ylönen, Petri Aarnio, Anna KreettaTurunen, Lenni-Kalle Taipale Trio

6. 17–20.6.1999
– 8 konserter
– Virtuosi di Kuhmo, Konstantin Bogino, Paavali Jumppanen, Jan-Erik Gustafsson, Elina Vähälä, Anna Kreetta Turunen, Tero Latvala, Jan Söderblom, Jaakko Kuusisto, Susanna Mälkki, Matti Hirvikangas, Tarja Nyberg, Olli Räty, Marko Putkonen

7. 16–18.6.2000
 – 8 konserter, varav 2 konserter för barn och 1 jazzkonsert
– Jan-Erik Gustafsson, Jari Valo, Mi-kyung Lee, Ilari Angervo, Matti Hirvikangas, Tomas Djupsjöbacka, Reka Szilvay, Konstantin Bogino, The Poppoo, Huvitutti (Satu Sopanen + Mukaralla, TV 2), Suomen Sinfoninen Vaskiyhtye, Sångensemblen Rajaton

8. 15–17.6.2001 – medlemskap i Finland Festivals
– 7 konserter, varav 1 konsert för barn och 1 jazzkonsert
– Jan-Erik Gustafsson, Ilari Angervo, Elisabeth Batiashvili, Matti Hirvikangas, Jaakko Kuusisto, Annamari Pölhö, Mats Rondin, Olli Räty, Kati Salovaara, Jan Söderblom, Mirka Viitala, Sångensemblen Rajaton, Trio Töykeät, Kosti Kotiranta och orkestern ”Meritähden Paatti”

9. 13–16.6.2002
– 8 konserter, varav 1 jazzkonsert och 1 med zigenarmusik
– Jan-Erik Gustafsson, Virtuosi di Kuhmo & Peter Csaba, stråkkvartetten Vertavo (Norge), Mi-kyung Lee, Joakim Svenheden (Sverige), Lawrence Power (Stor-Britannien), Sennu Laine, Martin Fröst (Sverige), Arto Satukangas, Vasile Pantir & co, The Bronson: Mikko Helevä, Teemu Viinikainen, Teppo Mäkynen, Jukka Perko

10. 11–16.6.2003
– 6 konserter
– Jan-Erik Gustafsson, Elisabeth Batiashvili, Emma Vähälä, Jan Söderblom, Lawrence Power, Matti Hirvikangas, Taneli Turunen, Ville Väätäinen, Naoko Ichihashi, Raili Viljakainen, Mika Väyrynen, Sångensemblen Rajaton

11. 17–20.6.2004
– 7 konserter, varav 1 jazzkonsert och 1 körkonsert utomhus
– Jan-Erik Gustafsson, Emma Vähälä, Pietari Inkinen, Ilari Angervo, Ville Väätäinen, Eero Heinonen, Christoffer Sundqvist, Jaakko Luoma, Esa Tukia, Mika Väyrynen, Jukka Perko-viisikko & Emma Salokoski, Seminaarinmäen Mieslaulajat, Kaj-Erik Gustafsson + Lovisa-kören + ÖNSOMF:s kör

12. 16–19.6.2005
– 6 konserter, varav 1 jazzkonsert och 1 friluftskonsert – Jan-Erik Gustafsson, Petri Aarnio, Ilari Angervo, Arvid Engegård, Matti Hirvikangas, Juliet Jopling, Maija Linkola, Alexander Melnikov, Martti Rousi, Jenni Sinkkonen, Jari Valo, Laura Vikman, Ville Väätäinen, Severi Pyysalo Trio

13. 15-17.6.2006
– 6 konserter, varav 1 a cappella rock
– Jan-Erik Gustafsson, Arvid Engegård, Ismo Eskelinen, Juliet Jopling, Per Lundberg, Lilli Maijala, Kaisa Ranta, Elina Vuorela, Emma Vähälä, Fork, Seminaarinmäen Mieslaulajat

14. 14–16.6.2007
– 8 konserter, varav 1 i Lappträsk och 1 i Pernå
– Jan-Erik Gustafsson, Tomas Djupsjöbacka, Arvid Engegård, Ismo Eskelinen, Mikael Fagerholm, Kaj-Erik Gustafsson, Kari Hänninen, Juliet Jopling, Atte Kilpeläinen, Annikka Konttori, Alexander Melnikov, Priya Mitchell, Mikko Moilanen, Annika Ollinkari, Atle Sponberg, Herman Wallén, Mika Väyrynen

15.11–14.6.2008
– 8 konserter, varav 1 i Lappträsk och 1 i Strömfors
– Jan-Erik Gustafsson, Arvid Engegård, Kaj-Erik Gustafsson, Juliet Jopling, Barnabás Kelemen, Nonna Knuuttila, Katalin Kokas, Anna Laakso, Per Nyström, Valeria Resjan, Isaac Rodriguez, Atle Sponberg, Knut Erik Sundqvist, Helena Tenhunen, Mika Väyrynen

16. 3–6.6.2009
– 8 konserter, varav 1 i Pernå
– Jan-Erik Gustafsson, Daniel Blendulf, Arvid Engegård, Juliet Jopling, Nonna Knuuttila, Alexander Melnikov, Massimo Quarta, Siina ja Taikaradio, Atle Sponberg, Knut Erik Sundquist, Mika Väyrynen

17. 9–13.6.2010
– 9 konserter, varav 1 i föredetta Pernå
– Jan-Erik Gustafsson, Kirill Gerstein, Nonna Knuuttila, Tuomas Lehto, Maija Linkola, Raphaël Oleg, David Quiggle, Loviisan Big Band, Rajaton, Lastenmusiikkiorkesteri Ammuu!, Lovisakören

18. 25–27.8.2011
– 6 konserter
– Jan-Erik Gustafsson, Nonna Knuuttila, Arvid Engegård, Juliet Jopling, Atle Sponberg, Alina Pogostkina, Eldar Nebolsin, Jean S.

19. 16–18.8.2012
– 8 konserter
– Jan-Erik Gustafsson, Mi-kyung Lee, Anna-Liisa Bezrodny, Ismo Eskelinen, Eldar Nebolsin, Timo-Veikko Valve, Alexander Zemzov, Ulf Wallin, Mika Väyrynen, Veeti Kallio22. – 24.8.2013

20. 22–24.8.2013
– 6 konserter
– Jan-Erik Gustafsson, Anna-Liisa Bezrodny, Valeria Resjan, Lily-Marlene Puusepp, Lojo stadsorkester, FORK

21. 4–6.9.2014
– 6 konserter
– Jan-Erik Gustafsson, Anna-Liisa Bezrodny, Andrej Bielow, Razvan Popovici, Kalevi Kiviniemi, Diana Ketler, Kalle Katz, Mirella Pendolin-Katz, Mikko ”Gunu” Karjalainen, Thomas Törnroos, Sampo Tiittanen, Joonatan Rautio, Tobias Andersin, Lojo stadsorkester, Rajaton

22. 10–12.9.2015 Sibelius 150-festår
– 5 konserter
– Jan-Erik Gustafsson, Anna-Liisa Bezrodny, Yuri Zhislin, Natalia Lomeiko, Mika Väyrynen, Paavali Jumppanen, Päivi Nisula, Anna Danik, Ville Rusanen, Lojo stadsorkester

23. 8–10.9.2016
– 6 konserter
– Jan-Erik Gustafsson, Anna-Liisa Bezrodny, Andrey Baranov, Linda Bärlund, Diana Ketler, Siret Lust, Mika Väyrynen, Alexander Zemzov, Lojo stadsorkester

24. 7–10.9.2017
– 6 konserter, varav 1 i Borgå och 1 för barn
– Jan-Erik Gustafsson, Anna-Liisa Bezrodny, Paavali Jumppanen, Razvan Popovici, Elina Vähälä, Mika Väyrynen, Monica Groop, Tuomas Katajala, Lojo stadsorkester, Satu Sopanen & Tuttiorkesteri

25. 5–8.9.2018
– 6 konserter, varav 1 i Borgå, 1 i Malmgårds slott och 1 för barn
– Jan-Erik Gustafsson, Jannika Gustafsson, Razvan Popovici, Christoffer Sundqvist, Vikingur Olafsson, Jan Söderblom, Pami Karvonen, Tuuli Lindeberg, Lojo stadsorkester, Mimmit, stråkkvartett från Borgånejdens musikinstitut; Sonja Hurtta, Emma Boberg, Emelie Malm, Saima Malmivaara, dansös Siiri Terävä